محاسبه متراژ کرکره برقی

محاسبه متراژ ساخت کرکره برقی

محاسبه متراژ ساخت کرکره برقی پارکینگی

اندازگیری اولیه جهت ساخت کرکره برقی پارکینگی متراژ نهایی کرکره را مشخص می کند. از طرفی متراژ کرکره اتوماتیک در انتخاب موتور مناسب و نیز به منظور تعیین ابعاد و تعداد تیغه های کرکره برقی بسیار ضروری است. به یاد داشته باشید یکی از مشکلات عمده نصب کرکره برقی عدم تراز بودن کف است در بعضی مواقع ساخت کرکره برقی پارکینگی حین ساخت پارکینگ، از عدم تراز بودن کف پارکینگ نیز جلوگیری می کند. پس مهمترین نکته برای  سفارش کرکره برقی, اندازه گیری دقیق و محاسبه ی اندازه ی تیغه ها می باشد, برای اندازه گیری عرض باید محلی که ابتدا و انتهای تیغه در آن قرار می گیرد و قرار است قوطی یا ریل به آنجا بچسبد یعنی محلی که با تیغه پوشیده شده است را انداره گیری می کنیم.

 

برای اندازه گیری کردن مکان های بدون سقف باید ابتدا ارتفاع را از کف تا وسط قسمتی که محل قرار گیری صفحه پلیت است محاسبه شود و در آخر بعلاوه ی 50 می کنیم و برای مکان هایی که سقف دارند ارتفاع از کف تا سقف بعلاوه ی 50 که برای دور پیچ شفت در نظر می گیریم در اینجا مثالی می زنیم که راحت تر متوجه شوید:اگر یک پارکینگ مسکونی که  دهانه ی ورودی آن ۳۰۰ سانتی متر داشته باشیم برش تیغه ها ۲۹۵ سانتی مترمی باشد.این کاهش اندازه یا همان برش ، به دلیل وجود قطر ریل های جانبی ، کپس یا همان در پوش های جانبی هر دو سر تیغه و خود بادخور مورد لزوم برای بالا و پائین رفتن کرکره برقی می باشد.

پس اندازه برش تیغه ها از آکس دهنه ۵۵ سانتی متر کمتر می باشد. نحوه شاسی کشی برای نصب و ساخت کرکره برقی باتوجه به موقعیت های مختلف، می تواند متفاوت باشد.برای محاسبه ی طول لازم برای برش شاخه تیغه به چند نکته توجه کنید  اگر ستون ها شاسی کشی شده باشند،بهترین روش برای اندازه گیری کرکره برقی ابتدا عرض دهانه ی مورد نظر را اندازه گیری و در مرحله ی بعدی می توانید 1 سانتیمتر به خاطر نصب کپس انتهایی (درپوش) و 2 سانتیمتر برای بادخور انتهای تیغه در ریل کناری و در مجموع 3 سانتیمتر از عرض اندازه گیری شده در ابتدا کم شود. در صورت نبود پروفیل آهنی (شاسی کشی)، 8 سانتیمتر دیگر نیز به علت استفاده از قوطی4 در4، از عرض اولیه کم  کنید.

 

محاسبه تعداد تیغه کرکره ای

ابتدا طول بازشوی کرکره برقی (ارتفاع دهانه) را اندازه گیری کنید و با توجه به ابعاد صفحه پلیت و لوله مورد استفاده، در موتور توبلار، 60 سانتیمتر و درموتور ساید، 80 سانتیمتر به مقدار ارتفاع اندازه گیری شده اضافه می شود. در نهایت کافی است مقدار به دست آمده را بر پهنای مفید تیغه تقسیم کرده تا تعداد تیغه لازم برای نصب کرکره به دست آید. به این نکته توجه داشته باشید برای مصارف مسکونی حتما از موتورهای ساید استفاده کنید می دانیم که این موتور به اندازه ای باید محاسبه شود که بتواند تمام تیغه هار به بالا بکشد و بصورت مرتب رول نماید.موتورهای توبولار به دلیل کم تردد بودن و گرمایش زیاد مناسب ترددهای بالا نمی باشند. برای کرکره های اتوماتیک با عرض بالای 7 متر یا ارتفاع بالای 6 مترباید از تیغه 100 میلیمتر استفاده کرد. در صورتی که هم عرض دهنه بالای 7 متر و هم ارتفاع آن بالای 6 متر باشد، علاوه بر استفاده از تیغه 100 می بایستی از موتور ساید 3 فاز برای حرکت کرکره استفاده کرد.